News

Best Production director Justin Freind, second from right, with Scrooge cast members.

Best Production director Justin Freind, second from right, with Scrooge cast members.

Results of the 2016 Milly Awards

Announced January 20, 2017

Adjudicators: Jarrod Buttery, Meredith Hunter, Vanessa Jensen

AWARDS

Best Set: It’s All Greek to Me Too!
Best Costumes: Scrooge
Best Stage Manager: Megan Burley (Scrooge)
Best Supporting Actor: Craig Menner (Scrooge)
Best Supporting Actress: Jessica Warriner (Honour)
Best Actor: Alan Kennedy (Honour)
Best Actress: Georgina Hamer (Closer)
Constance Ord Award for Best Director: Justin Freind (Scrooge)
Best Production: Scrooge
Adjudicators’ Achievement Award (Memorable Milly): Grant Malcolm (Scrooge)
Adjudicators’ Achievement Award (Memorable Milly): Nelson Clemente (Scrooge)
Silly Milly: David Major (Scrooge) – he missed a performance, totally forgetting the show was on
Member of the Year: Madeleine Rennie

ADJUDICATORS’ CERTIFICATES
Outstanding Ensemble Performance: The cast of Widow’s Peak
Outstanding Comedy Performance: Valerie Dragojevic (Hail Mary 2: The Haunting)
Outstanding Comedy Performance: David Heder (Moby Dick)
Outstanding Comedic Teamwork: Aimee Claire Nicholls and Cameron Leese (both from It’s All Greek to Me Too!)
Outstanding Diversity of Performances: Barry Park (The Habit of Art and Scrooge)
Recognition of a Strong, Subtle Performance: Andrew Hobbs (Under the Windmill)
Recognition of Innovative Set Design: The Habit of Art
Recognition of Technical Expertise: Nina and Ian O’Doherty (Scrooge)
Recognition of Non-Conventional Effects: Closer
Recognition of Moments of Raw Emotion: Georgina Hamer, Anna Head, Dylan James, Jeffrey Watkins (all from Closer)

 

 

Results of the 2012 Milly Awards

Announced January 18, 2013

Adjudicators: Jarrod Buttery, Maree Grayden, Graeme Johnson

 

BEST SET

Nominees: Flesh Wounds, The Beast and The Beauty, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Plaza Suite.

Winner: The Beast and The Beauty.

BEST COSTUMES

Nominees: Flesh Wounds, The Beast and The Beauty.

Winner: The Beast and The Beauty.

BEST STAGE MANAGER*

Henriette Lawrence, Who’s Afraid of Virginia Woolf?

BEST SUPPORTING ACTOR

Nominees: David Bowyer (Falsettos), Charles McComb (Flesh Wounds), Noel O’Neill (The Beast and The Beauty), Trevor Ryan (The Beast and The Beauty), Mat Young (The Beast and The Beauty).

Winner: Trevor Ryan (The Beast and The Beauty).

BEST SUPPORTING ACTRESS

Nominees: Madelaine Page (Flesh Wounds), Rebecca Garlett (Parramatta Girls), Anka Cikic (Parramatta Girls), Britni Leslie (Who’s Afraid of Virginia Woolf?).

Winner: Rebecca Garlett (Parramatta Girls).

BEST ACTOR

Nominees: Tyler Jones (Falsettos), Andy Hopkins (Flesh Wounds), Gareth Jay (Flesh Wounds), Matt Elverd and Phil Barnett (shared nomination, The Beast and The Beauty), Garry Lawrence (Who’s Afraid of Virginia Woolf?), Robert Whyte (Plaza Suite).

Joint winner: Matt Elverd and Phil Barnett (The Beast and The Beauty).

BEST ACTRESS

Nominees: Sharon Wisniewski (Falsettos), Bonnie Coyle (Flesh Wounds), Susan Lynch (Parramatta Girls), Anastatia Ward (The Beast and The Beauty), Bev Lawrence (Who’s Afraid of Virginia Woolf?), Sally Barendse (Plaza Suite).

Winner: Bev Lawrence (Who’s Afraid of Virginia Woolf?).

CONSTANCE ORD AWARD FOR BEST DIRECTOR

Nominees: John Milson (Falsettos), Jessica Messenger (Flesh Wounds), Siobhan O’Gara (Parramatta Girls), Mark DeFriest (The Beast and The Beauty), Megan Burley (The Vagina Monologues), Garry Lawrence and Noel O’Neill (Who’s Afraid of Virginia Woolf?), Susie Conte (Plaza Suite).

Winner: Jessica Messenger (Flesh Wounds).

BEST PRODUCTION

Nominees: Falsettos, Flesh Wounds, Parramatta Girls, The Beast and The Beauty, The Vagina Monologues, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Plaza Suite.

Winner: The Beast and The Beauty.

ADJUDICATORS’ CERTIFICATES

Outstanding Performance by an Ensemble Cast (certificate each): Nicole Pearce, Sinead Bevan, Cicely Binford, Laila Gampfer, Jennifer McGrath and Jessica Russell (The Vagina Monologues).

Lighting Award: John Woolrych and Ben Davis for invaluable work on The Beast and The Beauty and Plaza Suite.

Outstanding Achievement in Makeup: Siouxane Martincic (The Beast and The Beauty).

Newcomer Award: Kit Leake (The Beast and The Beauty).

Newcomer Award: Fraser Paterson (Plaza Suite).

Outstanding Performance in a Lead Role: Garry Lawrence (Who’s Afraid of Virginia Woolf?).

Sound Effects: Special thanks to Graeme Johnson (The Beast and The Beauty).

SILLY MILLY AWARD         

Matt Elverd’s entrance – several scenes too early – during one performance of The Beast and The Beauty.

ADJUDICATORS’ ACHIEVEMENT AWARD (MEMORABLE MILLY)

Garry Lawrence for initially directing Who’s Afraid of Virginia Woolf? then stepping aside to assume the lead role.

MEMBER OF THE YEAR*

Tim Prosser

*Awarded by the Old Mill Theatre board.